Elmätarbyte

Riksdagen har beslutat att elnätsbolagen ska mäta och läsa av kundernas elmätare minst en gång i månaden senast från den 1 juli 2009. Beslutet innebär att 7300 mätare i Oxelösund ska bytas ut. Din elmätare är en av dessa.

Varför byts elmätaren?

Som alla nätägare är vi på Oxelö Energi skyldiga att från och med halvårsskiftet 2009 läsa av din och alla andra kunders elförbrukning månadsvis. Därför byts nu samtliga elmätare ut mot digitala mätare.

De nya mätarna kommer vi läsa av varje månad och inte var tolfte månad som tidigare.

Vad innebär det för mig som kund?

Du som kund får reda på din exakta månadsförbrukning
Det gör att du får en bättre förståelse för hur din elförbrukning ser ut. Vilket ger en bättre möjlighet att kartlägga när och varför du förbrukar mycket eller lite el.

Du slipper överraskande slutavräkningsfakturor
Du blir istället korrekt uppmätt på varje månadsfaktura under hela året.

Vad kommer det att kosta?
Det finns ingen kostnad för dig som kund vad gäller elmätarbytet.

När kommer min elmätare bytas ut?

Bytet av alla elmätare kommer löpa under en tvåårsperiod och görs någon gång innan juni 2009. Vi kommer att meddela dig när det är dags för mätarbytet för din del. Passar inte den föreslagna tiden så går det bra att boka en ny tid.

Mätare i hus eller lägenhet
Om mätaren finns inne i lägenheten eller huset så måste du vara hemma när vår montör kommer.

Mätare utomhus vid sommarstugor
För dig som har sommarstuga där mätaren sitter i ett mätarskåp utomhus kan mätarbytet lätt göras direkt av våra montörer. Du kommer därmed inte få något meddelande och någon tidsbokning behövs inte göras.

Vad händer med den tidigare mätaravläsningen?

Du som tidigare lämnat mätarställning varje månad via Kundcenter eller över nätet kommer inte längre behöva göra det. Detta i och med att förbrukningen blir korrekt uppmätt varje månad.

Hur fungerar avläsningen ren tekniskt?

För att klara månadsvis avläsning så krävs det att insamlingen av mätvärden sker per automatik. Det system som vi använder kan hantera avläsning av både el och fjärrvärme. Systemet fungerar enkelt uttryckt så här: Från vårt kontor tar vi kontakt med kundens elmätare med hjälp av radio till våra transformatorstationer. I transformatorstationerna omvandlas radiosignalen till en elektrisk signal som vi sänder ut på elnätet fram kundens mätare. Mätaren (eller rättare sagt dess terminal) svarar och sänder mätvärdet samma väg tillbaka till kontoret.

Vill du veta mer om arbetet kring mätarbytena, kan du kontakta:

 

Andreas Yderbo Elmätartekniker 382 35

Daniel Eriksson Elmätartekniker 383 01

Kontakt information / Contact Information Skriv ut / Print Stor text / Large text Normal text / Normal text
ElmätarbyteMätaravläsning